Για να ενημερωθείτε σχετικά με την εξεταστέα ύλη των πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων της Γ' τάξης του γενικού λυκείου για το σχολικό έτος 2022-2023 επιλέξτε εδώ.

Για να ενημερωθείτε σχετικά με την εξεταστέα ύλη των πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων της Γ' τάξης του γενικού λυκείου για το σχολικό έτος 2021-2022 επιλέξτε εδώ.

Για να ενημερωθείτε σχετικά με την εξεταστέα ύλη των πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων της Γ' τάξης του γενικού λυκείου για το σχολικό έτος 2020-2021 επιλέξτε εδώ.

Λαμβάνοντας υπόψη τις έκτακτες συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί και με δεδομένη την γενική αναστολή λειτουργίας των σχολείων από την 11η Μαρτίου 2020, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων προχώρησε στον επανακαθορισμό της εξεταστέας ύλης για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, με αναλογική μείωση σε όλα τα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα στην Γ' τάξη, σύμφωνα με την πρόοδο που είχε πραγματοποιηθεί στη διδασκαλία της ύλης, μέχρι την ημερομηνία που ανεστάλη καθολικά η λειτουργία των σχολείων. Για το πλήρες κείμενο της υπουργικής απόφασης επιλέξτε εδώ.

Για να ενημερωθείτε σχετικά με την εξεταστέα ύλη των πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων της Γ' τάξης του γενικού λυκείου για το σχολικό έτος 2019-2020 επιλέξτε εδώ.

Για να ενημερωθείτε σχετικά με την εξεταστέα ύλη των πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων της Γ' τάξης του γενικού λυκείου για το σχολικό έτος 2018-2019 επιλέξτε εδώ.

Για να ενημερωθείτε σχετικά με την εξεταστέα ύλη των πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων της Γ' τάξης του γενικού λυκείου για το σχολικό έτος 2017-2018 επιλέξτε εδώ.