Θερμά συγχαρητήρια στον μαθητή μας Γ. Καφεντζή, ο οποίος εκπροσώπησε το σχολείο μας στην ΚΖ Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων, το τετραήμερο 4-7 Σεπτεμβρίου 2023, με θέμα «Αφοπλίζοντας τη βία». Οι έφηβοι βουλευτές εντόπισαν και προβληματίστηκαν σχετικά με τις ποικίλες μορφές της βίας, μελέτησαν τις εκφάνσεις της και έπειτα από συζητήσεις και διαβουλεύσεις με ειδικούς κατέθεσαν τις προτάσεις τους για την πάταξη και τον αφοπλισμό της.

Αξίζει να συγχαρούμε και τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας (Α. Σαχλά, Μ. Λιβανού, Α. Χατζηνικολάου, Ρ. Κουκίου, Ε. Μπαλτά, Α. Κρεμαστιώτη, Λ. Κωτσιώρη, Δ. Δημητρίου, Α. Μανιού) που εργάστηκαν με ζήλο καθ? όλη τη διάρκεια της χρονιάς και εκτός του σχολικού τους ωραρίου και στο τέλος συλλογικά αποφασίστηκε ο συμμαθητής τους να αναλάβει την εκπροσώπηση του σχολείου μας.

bouli3 bouli1  boulh2

Τον συντονισμό και την οργάνωση του προγράμματος της Βουλής των Εφήβων είχε αναλάβει η εκπαιδευτικός Παπανικολάου Ευαγγελία.

«ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΗΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΙΔΕΙΑ»

Πλάτων

Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα παρελθόντων ετών, σε συνεργασία με το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο ΕΜΠ, το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο και το ΕΚΦΕ (Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών) με πρωτοβουλία του τότε υπεύθυνου Dr. Ηλία Μαυροματίδη.

Οι μαθητές, με τη βοήθεια μεταπτυχιακών φοιτητών κατασκεύασαν ένα φωτοβολταϊκό στην ταράτσα της εισόδου το οποίο φωτίζει με αυτό το τόσο όμορφο μήνυμα το λύκειο μας τα βράδια.

Ο ΘΑΛΑΣΣΙΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΤΟΥ 1821

Συλλογική εργασία μαθητριών και μαθητών του Λυκείου μας για την

Επέτειο των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821.

Περιλαμβάνονται:

• Κύρια γεγονότα του θαλάσσιου Αγώνα των Ελλήνων.
  • Προσωπικότητες Ελλήνων και Φιλελλήνων.
  • Έργα Λογοτεχνίας και Ζωγραφικής, εμπνευσμένα από τον Αγώνα.

•  Αριστερά: Το εμπροσθόφυλλο της εργασίας. Απεικονίζεται ο Κωνσταντίνος Κανάρης, λιθογραφία του Βαυαρού φιλέλληνα ζωγράφου Karl Krazeisen, Μόναχο, 1829.
  • Δεξιά: Το οπισθόφυλλο της εργασίας. Απεικονίζεται Υδραίος ναυτικός, λιθογραφία του Γάλλου φιλέλληνα ζωγράφου Lοuis Dupr?, Παρίσι, 1825.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 2ου ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

Παρά τις δύσκολες συνθήκες της πανδημίας που ζούμε εδώ και μήνες, οι μαθητές και καθηγητές του Λυκείου μας συμμετέχουν σε δύο ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ και θα ήθελα όλους να ευχαριστήσω για την προθυμία και την καλή διάθεση στο κάλεσμα που τους έκανα.

Ι. Το ΛΥΚΕΙΟ μας στο ΔΙΚΤΥΟ ΣΧΟΛΕΙΩΝ της UNESCO

unesco1

ΘΕΜΑ: «Οι επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στην Πολιτιστική κληρονομιά»

Συμμετέχουν οι καθηγητές:

ΡΙΤΣΩΝΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ Φιλόλογος Γαλλικής

Συντονίστρια ΜΑΡΜΑΤΣΟΥΡΗ ΛΙΝΑ Φυσικός

ΤΣΕΤΣΙΚΑ ΦΩΤΕΙΝΗ Φιλόλογος

ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚΠΟΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ

1. Αναστασίου Δέσποινα (Α1)

2. Μόσχοβα Ελπίδα(A3)

3.Νικολαίδου Έλενα(A3)

4.Παπαδοπουλου Αγγελίνα(Α3)

5.Παπαιωάννου Έλενα(Α3)

6. Ραγκούση Ελισάβετ(Α4)

7.Ράκας Ευάγγελος(Α4)

Το Πρόγραμμα είναι τριετές και γίνεται ανατροφοδότηση.

ΙΙ. ΕΠΕΤΕΙΟΣ 200 ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ

Πριν τέσσερις μήνες έγινε σύγκληση καθηγητών και μαθητών από την Διευθύντρια του Λυκείου κ. Ριτσώνη Κατερίνα για εργασία, με θέμα

«Ο θαλάσσιος αγώνας των Ελλήνων το 1821»

Συμμετέχουν οι καθηγητές:

ΡΙΤΣΩΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, Διευθύντρια, Φιλόλογος Γαλλικής

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ:

1.Συντονιστής Τσάμης Δημήτριος, Φιλόλογος Ελληνικής

2.Ανδριανοπούλου Σταματίνα, Φιλόλογος Ελληνικής

3.Βασιλοπούλου Ουρανία, Φιλόλογος Ελληνικής

4.Γκελντή Αναστασία, Φιλόλογος Αγγλικής

5.Δημητρίου Σοφία, Κοινωνιολόγος

6.Δρ. Κατζουράκη Χρυσούλα, Φιλόλογος Γερμανικής

7.Περούμενου Ειρήνη, Φιλόλογος Γαλλικής

8.Δρ. Ροδίτου Σοφία, Νομικός

9.Σίνη Παρασκευή, Φιλόλογος Ελληνικής

10.Τσέτσικα Φωτεινή, Φιλόλογος Ελληνικής

11.Χαρχαλάκη Στυλιανή, Φιλόλογος Αγγλικής

ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚΠΟΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ:

1.Αβράμ Πατρίκ Αντρέι (Α1)

2.Ανδρινόπουλος Κωνσταντίνος (Α1)

23.Τσαβαρή Ευαγγελία (Β1)

24.Χιώτης Ευάγγελος (Β6)

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2019-2020

«Όψεις της Κλιματικής Αλλαγής στη Μεσόγειο» είναι το φετινό θέμα του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης της Α΄ τάξης για το σχολ. έτος 2019-2020.

Το πρόγραμμά μας ξεκίνησε με βιβλιογραφική και αρθρογραφική έρευνα και τα πρώτα μας αποτελέσματα παρουσιάζονται εδώ σήμερα με τη μορφή βίντεο.

Το βίντεο έχει τίτλο « Ελλάδα – Κύπρος: ο ελληνισμός μπροστά και στις προκλήσεις της κλιματικής αλλαγής» και με την εργασία αυτή συμμετέχουμε στον μαθητικό διαγωνισμό:«Κύπρος-Ελλάδα- Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες.» ( Για το βίντεο επιλέξτε εδώ )